8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09129727036

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

فیسبوک

جستجو
 

کاربرد جک اسکرو در دندانپزشکی

امید صنعت > آموزش  > کاربرد جک اسکرو در دندانپزشکی

کاربرد جک اسکرو در دندانپزشکی

کاربرد جک اسکرو در دندانپزشکی

جک اسکرو دستگاهیست که در رشته ها ی مختلف کاربرد دارد و در دندانپزشکی نیز کاربرد دارد شما میتوانید مقاله کاربرد جک اسکرو در دندانپزشکی را مطالعه نمایید و با جزیات آن آشنا شوید
منبسط سریع پالاتال (RPE) شایعترین دستگاه آزمایشگاهی ارتودنسی است. RPE استاندارد از دو مؤلفه اصلی تشکیل شده است: چارچوب و جک اسکرو. این چارچوب دستگاه را به دندانها ، بافت ها ، استخوان پالاتال یا ترکیبی از آن ایمن می کند ، در حالی که جک اسکرو باعث فعال سازی برای گسترش سریع می شود. اگرچه ارتودنتیست ها با انواع مختلف فریم ورک های RPE (یعنی Haas ، Hyrax ، Bonded و MARPE) آشنا هستند ، اما جک ها هنوز درک خوبی ندارند.

این مقاله به منظور بهبود اثربخشی بالینی با RPE ، به بررسی مؤلفه های جکهای خطی استاندارد می پردازد. عناصر شیمیایی تشکیل دهنده آن نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

کاربرد جک اسکرو در تاریخ

Neal-Kravitz_ExpanderJackscrewParts_Fig1 اولین استفاده گزارش شده از یک باند جک اسکرو توسط آنجل در سال ۱۸۶۰ انجام شد. گزارش مورد وی در Dental Cosmos ، اولین مجله ملی حرفه ای دندانپزشکی آمریکا منتشر شد. بیمار آنجل دختر ۱۴ ساله ای با سگ سمت چپ خارج رحمی و ضربدری خلفی بود. او به یک وسیله منحصر به فرد transpalatal مجهز بود که در برابر پرمولرها استراحت می کرد و دو پیچ ضد چرخش را نشان می داد (شکل ۱).

به بیمار کلید تهیه شده بود و به سادگی دستور داده بود که جک اسکرو را چرخانده تا فشار را به طور یکنواخت محکم نگه دارد. پس از ۲ هفته ، او با تصحیح کراس او به مطب بازگشت و قوس آن با یک چهارم اینچ گسترده شد. از آنجایی که مهمتر ، آنجل وجود یک دیاستم متوسط ​​را مشاهده کرد و نتیجه گرفت که استخوان های فک بالا از هم جدا شده اند.

متأسفانه نظریه جدایی او در مورد هیئت مدیره Dental Cosmos رد شد. آنجل توسط دندانپزشکان و آناتومیستهای مستقر در آن زمان مورد تحریم قرار گرفت ، که منجر به ایجاد یک معاینه بالینی برای منبسط کننده جکسر شد. این وسیله تا سال ۱۹۳۰ فقط در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گرفت ، پس از آن ، تقریباً یک رها کامل از کار افتاد. تکنیک انبساط سریع palatal.3

JACK-SCREW2

Expand Jackscrew در دهه ۱۹۶۰ با Haas.3-5 دوباره به بازار آمد. Haas RPE (1956) یک جک اسکرو مدرن ، ساخته شده توسط دنتوروم ، با یک چارچوب کشیده شده از دندان و بافت به نمایش گذاشت. با گسترش سریع پالاتال معمول شد ، چهارچوبهای دیگری نیز معرفی شدند ، از جمله باند های Hyrax (1968) ، Bonded (1973) و MARPE (2004) ، اما اجزای کلی جکهای مدرن یکسان باقی ماندند.

Neal_kravitz_ExpanderJackscrewParts_Fig2 اجزای جک اسکرو
جک کش استاندارد از چهار مؤلفه اصلی تشکیل شده است: (۱) یک سیلندر سوراخ دار ، (۲) یک پیش بند ، (۳) پین راهنمای ، و (۴) سکو (شکل ۲).

سیلندر سوراخ دار

سیلندر سوراخ شده ، که در اطراف سیلندر قرار دارد ، قرار دارد که می تواند بسط یابد. استوانه چهار سوراخ دارد ، بنابراین هر چرخش کلید یک چهارم چرخش استوانه است. برای اکثر جکهای پیچ ، هر چرخش برابر ۰٫۲ میلی متر از انبساط است. بنابراین ، یک چرخه کامل یا چهار چرخش برابر با ۰٫۸ میلی متر انبساط است. بسیاری از ارتودنتیست ها نادرست آموخته اند که چهار چرخش برابر ۱٫۰ میلی متر انبساط است.

پیشرو

طول میلگرد حداکثر میزان انبساط را تعیین می کند. جک های پیچ ممکن است بین ۳ تا ۱۸ میلی متر از حداکثر انبساط باشد. برای RPE های باند یا باند شده ، جکهای معمولی به ۱۰ میلی متر حداکثر انبساط می رسند. باند های قابل جابجایی دارای جک های کوچکتر هستند که معمولاً بین ۳ تا ۷ میلی متر به انبساط کمتری می رسند.

پین Neal_Kravitz_ExpanderJackscrewParts_Fig3Guide

پین های راهنما در بالا و پایین میلگرد قرار می گیرند تا پشتیبانی را ارائه دهند. جکهای مدرن نسل اول دارای مکانیزم راهنمایی برای ایمنی دستگاه در برابر پیچ خوردگی نبودند. استاندارد RPE چهار پا از دو پین راهنما استفاده می کند. در مقابل ، یک RPE دو پا فقط به یک پین راهنما نیاز دارد. این جکهای تک محوره به عنوان مینی جکهای نیز شناخته می شوند ، زیرا دارای یک سکوی کوچکتر هستند (شکل ۳).

JACK-SCREW3

سکو

این پلتفرم دارای پین های پیشانی و راهنما بوده و آنها را به چهارچوب متصل می کند. سطح آن با دو شناسه مشخص شده است: یک فلش کوچک و یک عدد. فلش جهت چرخش (باز شدن) با کلید را نشان می دهد. این عدد ، به عنوان اندازه اسمی گفته می شود ، میزان تقریبی حداکثر انبساط در میلی متر را نشان می دهد.

Neal-Kravitz_ExpanderJackscrewParts_Fig4Neal-Kravitz-ExpanderJackscrewParts_Fig5 برنامه

دانستن این مؤلفه ها می تواند به تعیین حداکثر چرخش مجاز جک ها کمک کند. به عنوان مثال ، جکهای با اندازه اسمی ۱۰ می توانند تقریباً ۱۰ میلی متر انبساط را در ۵۰ چرخش بدست آورند (شکل ۴).

JACK-SCREW 4

پس از ۵۳ چرخش ، پین های هدست و هدایتگر از سکو خارج می شوند. اگر بستر از طریق پزشکی با آکریلیک افزایش یابد ، می توان جکهای پیچ را توسعه داد (شکل ۵) .۶

JACK-SCREW 5

با این وجود ، اکثر ارتودنتیست ها فقط ۳۰ عدد چرخش معمولی جک را در بیماران با شلوغی متوسط ​​تا شدید تجویز می کنند. اما آیا این میزان گسترش کافی است؟ سی چرخش ۶ میلی متر از عرض قوس را نشان می دهد ، که برابر است با ۴٫۲ میلی متر از محیط قوس (نسبت محیط قوس به عرض قوس = ۰٫۷) ۷ — کمتر از عرض یک قطعه بخور فک پایین. بنابراین ، اکثر بیماران احتمالاً از این امر بهره مند می شوند
شما میتوانید برای خرید جک اسکرو به امید صنعت مراجعه نمایید و یا با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید